Головна » Відзначили 72-у річницю визволення України від фашистських загарбників
11:54
Відзначили 72-у річницю визволення України від фашистських загарбників
   Сьогодні - 28 жовтня вся наша Україна відзначає одну з найбільш значущих дат в своїй історії - День звільнення від фашистських  загарбників. Вперше ця дата в державному календарі свят з'явилася у 2009 році, коли  Указом Президента України, з метою всенародного відзначення визволення України від фашистських загарбників, вшанування героїчного подвигу і жертовності українського народу у Другій світовій війні, 28 жовтня було офіційно встановлено Днем звільнення України від фашистських загарбників. Адже саме  в цей день у 1944 році відбулося остаточне вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників за межі сучасної  України та було покладено край поневоленню нашої території  нацистами і лиходійствам, які вони чинили.

    Отже, 28 жовтня 2016 року з нагоди відзначення 72-ої річниці визволення України від фашистських загарбників делегація у складі керівників району та міста, працівників установ та організацій на Площі Слави вшанували пам'ять усіх загиблих за незалежність України хвилиною мовчання та покладанням квітів. Начальник відділу культури, національностей та релігій райдержадміністрації Інна Грицюк ознайомила присутніх з короткою історичною довідкою (див.нижче).

    Також, у цей визначний для нашої держави день, голова райдержадміністрації Ніла Островська, голова районної ради Василь Пасічник та міський голова Анатолій Жовтан вручили ветеранам війни, які були присутні на заході,  Григорію Суховецькому та Ігорю Федорчуку  Відзнаку Президента України - Ювілейну Медаль "70 років Перемоги над нацизмом".

    

 Коротка історична довідка:

  Довгим, тернистим і вкрай кровопролитним був шлях визволення українських земель, адже довгих 22 місяці тривала битва за визволення України: від 18 грудня 1942 року і аж до 28 жовтня 1944 року включно.

  Історична Сталінградська битва, яка тривала із 17 липня 1942 р. по 2 лютого 1943 р.  поклала початок корінному перелому у ході 2 світової війни і створила передумови для початку звільнення України від нацистських окупантів.

  18 грудня 1942 р. військами 1-ї гвардійської армії Південно-Західного фронту було визволено перший населений пункт української території – село Півнівка Міловського району Ворошиловградської (у наший час – Луганської) області. 

  Першим із обласних центрів було звільнено 14 лютого 1943 р. місто Ворошиловград (сучасний Луганськ). Внаслідок зимового наступу визволено майже весь Донбас і Харків, які, на жаль, у березні 1943 р. знову із кровопролитними боями довелося залишити. 5 липня 1943 р. почалася грандіозна битва на Курській дузі, де радянські війська добилися першої великої літньої перемоги над ворогом, досягши переваги і в техніці, і у військовому мистецтві. 23 серпня війська Степового фронту звільнили Харків, 8 вересня – Сталіно (сучасний Донецьк). Відступаючи, ворог в безсилій люті  застосовував тактику «випаленої землі» — знищував усе, що не можна було вивезти до Німеччини. Маючи значну перевагу в живій силі та техніці, радянські війська в результаті запеклих боїв до осені 1943 р. звільнили Чернігів, Полтаву і вийшли до Дніпра на 750-ти кілометровій ділянці. «Східним валом»назвали фашисти сильні укріплення на правому березі головної річки України. Форсування Дніпра розпочалося у багатьох місцях майже одночасно: війська Червоної армії вийшли до Дніпра фронтом від Києва до Запоріжжя. До кінця вересня було захоплено більше 20 плацдармів. Протягом вересня-жовтня 1943 року тривала героїчна битва за Дніпро, кульмінацією цієї битви стало визволення Києва від гітлерівців. Масовий героїзм та самопожертву виявили радянські воїни під час форсування найбільшої водної артерії України. Понад 2,5 тис. учасників Дніпровської битви за мужність та відвагу отримали звання Героя Радянського Союзу. 6 листопада 1943 р. війська під командуванням Ватутіна ціною великих людських втрат звільнили столицю України - місто Київ. У жовтні 1943 р. були визволені Запоріжжя і Дніпропетровськ. У січні 1944 року Червона Армія, яка нараховувала 2 мільйони 300 тисяч воїнів розпочала визволення Правобережної України та Криму. Важливу перемогу було досягнуто  під Корсунем-Шевченківським, де у січні –лютому 1944 р. війська 1-го і 2-го Українських фронтів розгромили 10 нацистських дивізій. Під час цієї операції 55 тис. німецьких солдатів і офіцерів було вбито і поранено, понад 18 тис. взято в полон. 2 лютого 1944 р. були звільнені від окупантів Луцьк і Рівне. Війська 1-го Українського фронту із 4 березня по 17 квітня 1944 року здійснили Проскурівсько-Чернівецьку наступальну операцію, у результаті якої вороже угруповання було розколоте на дві частини. У ході операції були визволені міста Проскурів, Кам'янець-Подільський, Чернівці та інші.

   18 днів і ночей тривали бої за звільнення нашої рідної Красилівщини: із 4 березня по 21 березня 1944 року включно.  952 воїна-визволителя  сплять вічним сном у Братських та Одиноких могилах у населених пунктах  нашого району.  

   9 березня для красилівчан настала довгождана радісна мить визволення.

   25 березня наші війська із боями вступили у Проскурів (сучасний Хмельницький). У березні 1944 р. також було визволено Чернівці, Тернопіль, Вінниця, Херсон, Миколаїв, а 10 квітня нацистів було вибито із Одеси. 8 квітня 1944 р. війська 4-го Українського фронту почали кровопролитні бої за Крим. 11 квітня було визволено Керч, 13 квітня - Сімферополь. 9 травня 1944 р. від загарбників було визволено Севастополь. 27 липня 1944 р. стало довгожданим днем визволення для мешканців Львова. Результатом літнього наступу радянських військ стало те, що майже вся територія Західної України була очищена від фашистів. Під час Карпатсько-Ужгородської операції завершилося визволення всієї етнічної української території. 27 жовтня 1944 р. війська 4-го Українського фронту  звільнили Ужгород, а наступного дня – інші населені пункти Закарпатської України.  Вся територія України була звільнена від ворога. Битва за визволення України тривала довгих 22 місяці - 680 кровопролитних днів і ночей, розпочинаючи із 18 грудня 1942 року до 28 жовтня 1944 року включно.

     Український народ зробив вагомий вклад у розгром нацизму. У лавах Радянської армії воювали щонайменше 6 млн. українців, тобто, кожний п’ятий воїн СРСР, що воював із нацистами – був виходець із України. Кожен другий із них загинув на фронті, кожен четвертий став інвалідом.

                             

                                        

                             

                                        привітання голови
Календар
«  Жовтень 2016  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0