Головна » У Антонінах обговорили перспективи створення об’єднаної громади.
У Антонінах обговорили перспективи створення об’єднаної громади.
Бути чи не бути цьогоріч об’єднаним громадам у Красилівському районі? Ось у чому питання. Як за Шекспіром.
Об’єднуватися чи вичікувати далі? Над цим нині мізкують в Антонінському краї. Приводів для роздумів їм підкинули гості з області: керівник Агенції регіонального розвитку Хмельницької області Сергій Яцковський, експерт з бюджетних питань регіонального офісу реформ Інна Білик, голова Старисинявської об’єднаної громади Віталій Здебський, а також голова Красилівської районної ради Василь Пасічник, заступник голови Микола Білик та перший заступник голови РДА Дмитро Склонний. Вони зустрілися з очільниками та громадським активом населених пунктів Антонінського краю у четвер, 14 липня.
За словами Сергія Яцковського, хід децентралізації набрав уже таких обертів, що став незворотнім. І у громад є два варіанти: добровільно об’єднатися зараз і отримати суттєві дотації на соціально – економічний розвиток свого населеного пункту або ж не потрапити у першу хвилю процесу об’єднання і втратити можливість великих фінансових преференцій. Про те, що вони не примарні свідчать реальні цифри: від початку 2016 року на розвиток територіальних громад держава виділила 1 млрд грн., з яких Хмельниччині перепало 216 млн. «Це величезний ресурс, – переконаний керівник Агенції регіонального розвитку області. – Ми проаналізували: у 2016 році дохід власних ресурсів тих громад, які об’єдналися, збільшився у 2,3 рази. У нас є громади, які за перше півріччя мають перевиконання 3-3,5 млн грн.. Але навіть не це головне. Основне, що отримала об’єднана територіальна громада – це право самостійно, підкреслюю, розпоряджатися тим майном, яке є на вашій території… Усі кошти громади отримуватимуть напряму з Києва на рахунки казначейства – освітню, медичну субвенції, дотації вирівнювання. І самостійно будуть приймати рішення щодо функціонування закладів освіти, культури, охорони здоров’я».
Експерт Інна Білик розвіяла міф, що після створення об’єднаної громади, кошти будуть зосереджуватися у центральній садибі і йтимуть тільки на її розвиток. Вона запевнила, що держава виділятиме субвенції об’єднаній громаді тільки за певних умов, обумовлених у Програмі соціально-економічного розвитку, у якій враховуватимуться потреби усіх населених пунктів громади. І цих грошей перепаде більше тому, у кого в громаді буде більше населення і більша територія. До речі, акцент робиться саме на розвитку сіл. «Чому так? Ми знаємо, що завжди була різниця між містом і сільськими територіями, і щоб вирівняти цей розрив, основний акцент робиться на сільському населенню», – зауважила експерт.
Факти, викладені спікерами-теоретиками, підтвердив на практиці очільник Старосинявської об’єднаної громади Віталій Здебський. Там навколо районного центру об’єдналися усі населені пункти району – і вже за півроку колись безнадійно дотаційний район звітує про перевиконання бюджету на 3,5 млн. грн.. Плюс, каже голова громади, держава дала 17,6 млн грн. субвенції на соціально – економічний розвиток, які громада почала успішно освоювати: на будівництво водогону, на вантажний ліфт у лікарні, на будівництво котелень у дитячому садку і школі, ремонт ФАПів тощо. Зізнається, до кінця не вірили, що отримають такі гроші та ще й напряму у громаду без обласних і районних владних посередників. «Зразу були люди незадоволені, бо йшли до сільських голів, а ті казали, що вони вже там ніхто і щоб ті зверталися у об’єднану громаду. Зо два місяці був хаос, чесно скажу. Але коли ми поговорили із сільськими головами, які стали в.о. старост, дали їм печатку, розробили посадові обов’язки, електронну книгу, впорядкували документацію, то все стало на свої місця. Люди тепер звертаються до в.о. старост за усіма довідками. Але тим громадам, що будуть об’єднуватися зараз, легше, бо йтимуть пропореною стежкою: вже вся документація розроблена, усе узгоджено», – розповідає Віталій Здебський.
У відповідь на питання голови районної ради Василя Пасічника, чи є доцільність створення на території нашого району не двох, як передбачає перспективний план, а більше громад, як того хочуть у деяких сільських радах, Сергій Яцковський розповів, що для цього потрібно пройти складну процедуру погодження спочатку в області, потім у Кабміні, а там, зрозуміло, керуватимуться методикою, що розробили урядовці і у якій прописані усі правила гри при створенні об’єднаної територіальної громади. «Ви ж бачите, що навіть з тих 56 громад області, які ми подавали на затвердження, затвердили лише 44. Є методика, затверджена Кабінетом міністрів і нею вони керуються», – роз’яснив посадовець.
Тож Дмитро Склонний закликав депутатів та голів сільських рад не гаяти часу і якомога швидше збирати сходи села і говорити людям про перспективи об’єднання та приймати рішення на сесіях сільських рад. «Рішення потрібно приймати швидко, до 15 серпня. Адже це кінцевий термін, коли Кабінет міністрів може включити об’єднану громаду у бюджет на наступний рік. Об’єднана громада набуває права міст обласного значення…І у цьому регіоні, по суті, відновлюється Антонінський район, бо у центрі громади потрібно буде створити усі ті адміністративні структури, які зараз є в Красилові. І що суттєво – після об’єднання вам вдасться зберегти Антонінську лікарню», – підсумував Дмитро Склонний.
Віта Франчук.

«  Липень 2016  »