Головна » Процедура адміністративного оскарження рішень, дій або бездіяльності державного реєстратора

01 січня 2016 року  набули чинності нові редакції Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» та Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», якими запроваджено процедуру адміністративного оскарження рішень, дій або бездіяльності державного реєстратора до Міністерства юстиції України та його територіальних органів.

Порядок оскарження рішень, дій або бездіяльність у сфері державної реєстрації бізнесу передбачено в статті 34 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», а у сфері реєстрації речових прав передбачено в статті 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

У зв’язку з цим, Міністерством юстиції України та Головним територіальним управлінням юстиції у Хмельницькій області створені комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації та вже відбулись перші засідання.

До повноважень Міністерства юстиції України належить розгляд скарг у сфері реєстрації бізнесу на проведені державним реєстратором реєстраційні дії (крім випадків, якщо такі реєстраційні дії проведено на підставі рішення суду) та у сфері реєстрації речових прав на рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав (крім випадків, коли таке право набуто на підстав рішення суду, а також коли щодо нерухомого майна наявний судовий спір), крім того, на рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Міністерства юстиції України. Територіальний орган Міністерства юстиції України розглядає скарги у сфері реєстрації бізнесу на рішення (крім рішення, згідно з яким  проведено реєстраційну дію), у сфері реєстрації речових прав на рішення ( крім  рішення про державну реєстрацію прав), та, крім того, на дії або бездіяльність суб’єктів державної реєстрації.

Оскаржити рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора до органів юстиції можна протягом 30 календарних дів з дня прийняття рішення, що оскаржується, або з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення її прав відповідною дією чи бездіяльністю. Крім того, днем подання скарги вважається день її фактичного отримання органами юстиції, а в разі надсилання скарги поштою – дата отримання відділенням поштового зв’язку  від скаржника поштового відправлення із  скаргою,  яка зазначена  відділенням поштового зв’язку в повідомленні про вручення поштового відправлення або на конверті.

Законодавством визначені вимоги до оформлення скарги, зокрема, в сфері реєстрації бізнесу - частиною 5 статті 34 Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань»,  в сфері реєстрації речових прав - частиною 5 статті 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

В разі  подачі скарги представником скаржника до скарги додається довіреність чи інший документ, що підтверджує його повноваження, або його копія, засвідчена в установленому  порядку.

Зразок на дії державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців міністру юстиції України Петренко П.Д.>>

Зразок на дії державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Начальнику Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області Худняку В.А.>>

Зразок скарги на дії державного реєстратора прав на нерухоме майно міністру юстиції України Петренко П.Д.>>

Зразок скарги на дії державного реєстратора прав на нерухоме майно Начальнику Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області Худняку В.А.>>