Головна » 26 листопада - День пам'яті жертв голодоморів
26 листопада - День пам'яті жертв голодоморів
26 листопада 2016 року в м.Красилів біля пам’ятного знаку «Пам'яті жертв голодомору»  відбулись меморіальні заходи та панахида за невинно убієнними під час Голодомору 1932-1933 років за участю заступника голови райдержадміністрації І.Морозович, заступника голови районної ради М.Білика, міського голови А.Жовтана та громадськості міста.
Згідно Указу Президента України ведучою заходу було оголошено загальнонаціональну хвилину мовчання та Загальноукраїнську акцію «Засвіти свічку». Після чого до присутніх звернулась заступник голови райдержадміністрації Ірина Морозович: «Багато трагедій пережив український народ, але жахливішого лиха, як Голодомор 1932 – 1933 років, історія не знає. У цей скорботний день ми найчастіше згадуємо трагедію вселенського масштабу – геноцид проти українського народу. Голодомор – це жахлива сторінка історії нашого народу, на якій чорними літерами записані мільйони загиблих душ. Ще й до сьогодні спогад про страшний голод в Україні – незагоєна рана, невичерпаний біль, непрощений злочин. «На світі - весна, а над селом нависла чорна хмара. Діти не бігають, не грають, сидять на дорогах. Ноги тонесенькі, складені калачиком, і великий живіт між ними. Голова велика і похилена лицем до землі. А лиця майже й нема - самі зуби зверху. Сидить дитина і гойдається всім тілом…Безкінечно одна пісня-стогін… Ні від кого не вимагаючи: ні від мами, ні від тата, а так, у простір, у світ - одне: "Їсти, їсти, їсти». «Щодня на цвинтар вивозили мертвих десятками… На деяких возах були ще живі, вони рухалися і стогнали дорогою, дорогою до могили»…Це - далеко не найжахливіші спогади очевидців  Голодомору. Вони - із самої першої Книги-меморіалу, яка вийшла 91-го року, одночасно з отриманням Україною незалежності. В багатотомній «Історії УРСР», яка була видана в 84-му році, про 33-й рік - про рік масового і ретельно спланованого вбивства українців голодом, безсоромно писали як про щасливий рік підвищення добробуту селян. Але правда пробила собі дорогу до людей. Ще в 1953-му було доведено, що українців було піддано саме геноциду: відбулося масове знищення українського селянства, яке зберігало українську культуру, мову і традиції. Мало місце нищення української інтелігенції як мозку і розуму нації. Чорна лихоліть страшного голодомору прокотилася і нашою рідною Красилівщиною. За період незалежної України була проведена кропітка робота по дослідженню тематики  Голодомору та вдалося з’ясувати, що у свої тенета голодна смерть забрала близько 600 жителів нашого району: Тільки протягом  1932-1933 років загинула п'ята частина сільського населення України.  За різними оцінками голодомор забрав від семи до десяти мільйонів  жителів.  Як відмітив Президент України Петро Порошенко, багато країн та низка міжнародних організацій офіційно визнали Голодомор геноцидом. В такій історичній закономірності Голодомор - це ніщо інше, як прояв багатовікової, гібридної війни, яку Росія веде проти України! Чи то забирають хліб з нашої землі, чи то ту ж землю поливають «градами», - мета одна і зрозуміла’’. Сьогодні ми традиційно запалюємо свічки в пам'ять жертв Голодомору. Молимось за багатомільйонний небесний легіон українського люду. Світлі душі невинно убієнних українців тут, незримо поруч з нами. Нехай пам’ять про усіх невинно убієнних згуртує нас, живих, додасть нам мудрості і наснаги для зміцнення власної держави на власній землі.»
 Спільну панахиду провели представники релігійних конфесій району.
Покладанням колосків із жита та пшениці, запалюванням свічок присутні вшанували пам'ять про загиблих під час Голодомору.

«  Листопад 2016  »