Головна » 22 вересня - День партизанської слави!
22 вересня - День партизанської слави!

22 вересня 2016 року голова райдержадміністрації Ніла Островська, голова районної ради Василь Пасічник та секретар міської ради Наталія Олійник взяли участь у мітингу-реквієм за загиблими воїнами-підпільниками Красилівщини у роки Другої Світової війни. Мітинг проводився завідувачем Народного музею історії Красилівського району Сергієм Мельничуком на Площі Слави з нагоди Дня партизанської слави. У цей день ми висловлюємо всенародну повагу до партизанів та підпільників України, які у роки Другої світової війни боролися із нацистськими загарбниками у глибокому тилу, при цьому не шкодуючи власного здоров’я та життя.

Сергій Віталійович повідомив присутнім історичні факти з життя підпільників та обставини їхньої загибелі. Хвилиною мовчання та покладанням квітів присутні вшанували пам'ять про загиблих воїнів-підпільників.

Довідково:

Всього на території України діяло понад 60 партизанських з'єднань, близько двох тисяч загонів і безліч підпільних груп. Історики подають цифру, що на території України було понад 500 тисяч партизан та біля  мільйона підпільників.

Внесок партизанських загонів  в загальну Перемогу людства над нацизмом величезний. За підрахунками істориків, у роки війни партизани України знищили 500тис. німецьких окупантів та їхніх пособників, 407 німецьких гарнізонів, комендатур, поліцейських установ, 5 тис. ешелонів, 1,5 тис. танків, 200 літаків, 600 мостів тощо.

Наша рідна Красилівщина також має свою вагому сторінку у літописі партизанського руху. У нашому краї діяли партизанські загони: імені Котовського, «Іскра», підпільно-диверсійна група імені Суворова.

Підпільні групи діяли у Антонінах, Красилові (на пошті та відділі зв’язку, на цукровому заводі), у Чепелівці, у Кременчуках, у Кульчинах, Печеськах, Пилипах, Терешках, Баглайках та багатьох інших населених пунктах краю.

В Красилові вони були заарештовані  фашистами у лютому-березні 1943 року. Були нелюдські катування для месників у застінках Красилівської жандармерії та Старокостянтинівського гестапо.

Ось лише кілька речень із архівних матеріалів: «Після допитів, їх, окровавлених, вже волокли, підпільники вже самі не могли іти…»;

«Вісімнадцятирічного Шепельського тягнули, а за ним кров цівкою текла – так порвали собаки…».

У передсмертній записці своїй дружині Петро Білевич, працівник Красилівського цукрового заводу писав:  «Прощайте, мої дорогі діти і дружина. Я Вас дуже люблю, пам’ятайте про це завжди. Скоро нас поведуть на розстріл. Ніна, бережи дітей! Я любив Вас і свою Батьківщину !» .

Народних месників розстріляли на околиці Старокостянтинова у протитанковому рові. У цей день ми також згадуємо понад 100 підпільників та партизан Антонінського краю та багатьох Героїв із інших сіл, які поклали свої життя на вівтар великої Перемоги.

«  Вересень 2016  »